Eko šola kot način življenja

Datum: 17.11.2008

Vzgoji že najmlajših za eko način življenja je namenjen mednarodni eko projekt Eko šola. V projekt Eko šola se vključujejo šole po Sloveniji. V projekt Eko šola kot način življenja se lahko vključi vsaka šola, ki želi prispevati k izboljšanju in uresničevanju trajnostnega razvoja skladno z gospodarsko razvojem Slovenije. S projektom Eko šola kot način življenja se povezujejo cilji eko vzgoje med šolami v Sloveniji in z ostalimi evropskimi državami. Te povezave omogočajo izmenjavo in bogatenje idej za eko način življenja že med najmlajšimi. Eko šola tako že pri najmlajših razvija odgovorno eko ravnanje z okoljem. Že najmlajši se učijo, da eko način življenja v skrbi za okolje in varovanje narave ne pozna meja.

Postopek pridobivanja statusa Eko šole je za vse sodelujoče šole v Sloveniji enak. Šola, ki uspešno izpelje postopek za pridobitev naziva Eko šola in doseže opažene eko rezultate v izboljšanju okolja v svojem kraju, pridobi Eko zastavo. Eko zastava je šoli vidno državno in mednarodno priznanje za eko delovanje. Šola vsako leto potrjuje naziv Eko šola in s tem pridobi oziroma obdrži Eko zastavo.

Eko šola mora obvezno vsako leto poslati poročilo o delu v tekočem letu nacionalni koordinatorki Eko šol Slovenije. V sodelovanju z nacionalno koordinatorko in programskim svetom Eko šole se ugotovi, če Eko šola resnično izpolnjuje pogoje za ohranitev Eko zastave.

Nagrada Eko zastava je prestižna evropska nagrada za okolje. Sodelovanje v programu Eko šoli daje priložnost za predstavitev v medijih, tako v kraju, kjer Eko šola deluje, kot širše v državnem in v evropskem prostoru.

Pridobitev Eko zastave pokaže, da je Eko šola dosegla najvišje standarde v izobraževanju in upravljanju z okoljem skladno z evropskimi standardi upravljanja z okoljem.