Eko šola kot način življenja

Datum: 29.09.2008

Eko vzgoja se začne že pri najmlajših. Eko vzgoji najmlajših je namenjen mednarodni eko projekt Eko šola. Eko šola že pri najmlajših razvija odgovorno eko ravnanje z okoljem. Eko šola jih ozavešča o eko problemih (eko odpadki, voda, zrak, ...).

Strokovni mentorji projekta Eko šola so večinoma učitelji osnovnih in srednjih šol ter ravnatelji vrtcev, ki izkažejo interes za Eko šolo. Šola, ki se vključi v Eko šolo, pripravi program – eko letni načrt šole. Eko delo je skrbno načrtovano in natančno določeno, kaj naj se v eko šoli izvaja v šolskem letu. Eko šola se izvaja med poukom v okviru učnega načrta. Eko šola poteka tudi ob pouku z različnimi eko projektnimi nalogami. Pomembno je, da so eko naloge povezane z eko problematiko kraja.

Mladi se v eko šoli pod vodstvom mentorjev učijo eko ravnanja z okoljem v šoli in okolici. Z eko dejavnostmi vplivajo na starše in predstavnike krajevnih okolij. Še posebej uspešne so Eko šole, ki znajo svojo eko dejavnost posredovati širši javnosti. Z eko naravnanostjo lahko mladi pomembno vplivajo na eko delovanje ter pomagajo uresničevati eko - trajnostni razvoj.

Eko šola gradi medsebojnega spoštovanja ter eko sožitja z okoljem in naravo. Po enem ali dveh letih eko delovanja lahko Eko šola prejme Eko zastavo kot mednarodno priznanje za eko delovanje.