Ekološki otoki

Datum: 14.09.2009

Občanom najbolj prepoznaven način ločenega zbiranja odpadkov so zbiralnice ločenih odpadkov, tako imenovani ekološki otoki. Na vsakem ekološkem otoku se nahajajo trije namenski zabojniki za odlaganje papirja, stekla ter plastenk in pločevink. Po barvi zabojnikov na ekoloških otokih je mogoče prepoznati, katere vrste odpadkov sodijo v posamezen zabojnik. V modre zabojnike odlagamo papir, v zelene zabojnike odlagamo steklo, v rumene zabojnike odlagamo plastenke in pločevinke.

Komunalna podjetja zaznavajo izrazit trend povečevanja količin ločeno zbranih odpadkov na ekoloških otokih. Izboljšuje se tudi »čistost« ločeno zbranih odpadkov, kar kaže na večjo doslednost občanov pri ločevanju odpadkov. Javna komunalna podjetja v sodelovanju z občinami tudi ves čas namenjajo pozornost ozaveščanju občanov o pravilnem odlaganju odpadkov na ekoloških otokih.

Tudi zbirni centri z večjimi zabojniki so zbiralnice ločenih odpadkov, so pa občanom nekoliko manj znani. Ločeno zbiranje odpadkov, ali naj gre za zbirne centre ali za ekološke otoke, naj tudi postane prednostna naloga vsakega izmed nas. Le z ločenim zbiranjem odpadkov na ekoloških otokih in v zbirnih centrih lahko dosežemo skupen cilj – da odložimo čim manj še uporabnih odpadkov, industriji zagotovimo stalen vir surovin in s tem ohranjamo okolje čisto in zdravo.

Zabojnike za ekološke otoke in za zbirne centre izdelujemo v Eko line trade. Zabojniki so izpostavljeni vremenskim vplivom, različnim vrstam odpadkov in mehanskemu praznenju. Zato morajo biti zabojniki na ekoloških otokih in v zbirnih centrih iz kakovostnih materialov in vzdržljivi. Zabojniki, ki jih izdelujemo v Eko line trade, so prav takšni.