Ločeno zbiranje odpadkov

Datum: 24.11.2008

Človeštvo proizvaja odpadke že od pradavnine, s to razliko, da so bili tedaj vsi odpadki naravno razgradljivi. Z napredkom znanosti in tehnologije ter industrijsko revolucijo je naravo obremenjevalo vse več nenaravnih odpadkov. Odpadki so povzročali vse več onesnaževanja, ki je ogrožalo človeka. Varovanje okolje in s tem odgovorno ravnanje z odpadki je tako rekoč nastalo iz nuje po zdravem in obstojnem razvoju človeka.

Varovanje okolja je širok pojem, ki zajema varovanje vode in zraka, ravnanje z odpadki, komunalne storitve in vzdrževanje infrastruktur. Področje ravnanja z odpadki se združuje v gospodarski panogi, ki beleži zelo visoko stopnjo rasti, še posebej na področju zbiranja in predelave odpadkov. Ravnanje z odpadki zajema zbiranje, prevažanje, predelavo in odstranjevanje odpadkov.

Pri ravnanju z odpadki komunalne službe po občinah sledijo cilju, da povečajo delež ločenega zbiranja odpadkov, še posebno nevarnih odpadkov. Ločeno zbiranje odpadkov zajema tudi ločevanje papirja, plastike in ostale embalaže ter bioloških odpadkov. Ločeno zbiranje odpadkov po občinah poteka na več ravneh in je različno organizirano. Občani odlagajo odpadke na ekoloških otokih ter v večjih zbirnih centrih.

Ločeno zbiranje odpadkov na ekoloških otokih je že postal standard za varovanje okolja. Občani so vse bolj ozaveščeni o odgovornem ravnanju z odpadki in vse bolj redno odnašajo odpadke na ekološke otoke. Z ločenim zbiranjem odpadkov na ekoloških otokih vračamo odpadke nazaj v uporabo in s tem pomembno prispevamo k varovanju okolja.

Tudi zbirni centri so del urejene komunalne infrastrukture za ravnanje odpadki po občinah.
Osnovni cilj reciklažnih zbirnih centrov je približati občanom zbirno mesto za odpadke, ki poleg rednega odvoza odpadkov nastanejo kot viški, na primer kosovni, gradbeni in drugi odpadki. V zbirnih centrih občani ločeno odložijo odpadke v namenske zabojnike večjih kapacitet.