Odpadki in njihovo zbiranje

Datum: 27.07.2011

Zbiranje odpadkov po občinah večinoma temelji na kombinaciji prinašalnega sistema in zbiranja odpadkov »od vrat do vrat«. Odpadkov je iz leta v leto več, v Sloveniji vsak prebivalec v enem letu pridela že kar več kot 400 kg odpadkov. V preteklih letih se je tudi spremenila sestava odpadkov. Vedno več je umetnih mas, papirja, tekstila, kovin in nevarnih odpadkov.

Sistem ločenega zbiranja odpadkov na izvoru nastanka, to je v naših gospodinjstvih, je v Sloveniji v celoti uveljavljen s 1.julijem 2011, ko je začela veljati še uredba o ravnanju z biološkimi odpadki. Biološki odpadki iz gospodinjstev predstavljajo več 20% celotne količine odpadkov, odpadnega papirja je več kot 10%, stekla je 5% ter plastike in pločevink 10%.

Z ločenim zbiranjem odpadkov zmanjšamo količino odloženih odpadkov na odlagališčih, industriji zagotovimo stalen vir surovin in njihovo ponovno uporabo , varčujemo z energijo ter prispevamo k urejenemu in kakovostnejšemu okolju. Ločeno zbiranje odpadkov pomeni skrbno ločevanje papirja, stekla, plastenk in pločevnik, embalaže, bioloških in nevarnih odpadkov.

Odpadki
Ekološki otok je prostor z zabojniki, namenjen ločenemu zbiranju in začasnemu hranjenju posameznih ločenih odpadkov.

S proizvodnjo komunalne opreme smo v Eko line Trade zanesljivi partner pri načrtovanju in izvedbi rešitev za zbiranje, stiskanje in odvoz odpadkov in drugega odpadnega materiala.