Zabojniki za ločeno zbiranje odpadkov
Datum: 31.08.2009
Med komunalno opremo, ki jo izdelujemo v Eko line trade, so standardni zabojniki manjših dimenzij za zbiranje komunalnih odpadkov iz gospodinjstev, namenski zabojniki za ločeno zbiranje odpadkov na ekoloških otokih in zabojniki večjih dimenzij za ločeno zbiranje odpadkov v zbirnih centrih, ki so prav tako del urejene komunalne infrastrukture za zbiranje odpadkov.
Komunalne službe beležijo izrazit trend povečevanja količin ločeno zbranih odpadkov na ekoloških otokih, kar pomeni, da vse manj uporabnih odpadkov pristane v standardnih zabojnikih za odpadke. Ločeno zbiranje odpadkov in s tem zmanjševanje količine odpadkov v standardnih zabojnikih nam počasi in vztrajno prihaja v navado. Tako odložimo manjšo količino še uporabnih odpadkov, industriji pa zagotavljamo stalen vir surovin ter s tem ohranjamo naše okolje čisto in zdravo.
Ekološki otoki so občanom tudi najbolj poznan način ločenega zbiranja odpadkov. Na vsakem ekološkem otoku v naseljih so trije namenski zabojniki, v katere se lahko odlaga papir, steklo ter plastenke in pločevinke. Po barvi zabojnikov je mogoče ugotoviti, katera vrsta odpadkov sodijo v posemezne zabojnike. V modre zabojnike odlagamo papir, v zelene zabojnike odlagamo steklo, v rumene zabojnike odlagamo plastenke in pločevinke.
Izboljšuje se tudi čistost posameznih vrst odpadkov v zabojnikih na ekoloških otokih, kar kaže na večjo doslednost občanov pri ločevanju odpadkov. To pomeni, da so se občani že naučili, kateri odpadki sodijo v posamezne zabojnike in kateri ne. V zelene zabojnike za steklo na primer ne sodijo ogledala, kristal, pleksi steklo in žarnice. V modre zabojnike za papir ne sodijo tetrapaki, karton in celofan. V rumene zabojnike za plastenke in pločevinke ne sodijo plastične emabalaže nevarnih snovi in kovinske doze pršil.