Zbirni centri
Datum: 05.05.2011
Javne komunalne službe pri zbiranju odpadkov po občinah sledijo cilju, da povečujejo delež ločenega zbiranja odpadkov. Občani odlagajo odpadke na ekoloških otokih in v lokalnih zbirnih centrih. Ekološki otoki in zbirni centri so del urejene komunalne infrastrukture za zbiranje odpadkov po občinah. Medtem ko so se občani na ekološke otoke že navadili, so zbirni centri marsikje še vedno manj poznan način ločenega zbiranja odpadkov.
Zbirni centri so prostori, ki so opremljeni za ločeno zbiranje in začasno hranjenje različnih vrst odpadkov. Zbirni centri omogočajo ločeno zbiranje in začasno hranjenje odpadkov, ki nastanejo kot viški, na primer kosovni, gradbeni in drugi odpadki. V zbirnih centrih občani odlagajo tudi stroje in naprave, biološke in nevarne odpadke.
Občani lahko na primer v zbirni center pripeljejo biološke odpadke, kot so obreznine grmovja, drevja, listje, mah in druge biološke odpadki z vrtov. Občani ločeno odložijo odpadke v namenske zabojnike večjih dimenzij.
Ločeno zbrani odpadki iz zbirnih centrov se kot sekundarne surovine predajo pooblaščenim podjetjem v nadaljno predelavo in ponovno uporabo.
Komunalno opremo za ekološke otoke in zbirne centre izdelujemo v Eko line trade. Izdelujemo zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov na ekoloških otokih in zabojnike večjih kapacitet za zbiranje odpadkov v zbirnih centrih.
S pomočjo naše komunalne opreme v zbirnih centrih potekajo in se racionalizirajo procesi v zbiranju odpadkov, prevozih, predelavi in odstranjevanju odpadkov.
Ločevanje odpadkov na ekoloških otokih in v zbirnih centrih zmanjšuje nastajanje toplogrednih plinov, podaljšuje življenske dobe deponij in zagotavlja čistejše odpadke za predelavo. Ločeno zbiranje odpadkov na ekoloških otokih in v zbirnih centrih naj postane prednostna naloga vsakega izmed nas. Le tako lahko dosežemo skupen cilj, da odložimo čim manj še uporabnih odpadkov, industriji zagotovimo stalen vir surovin ter s tem ohranjamo naše okolje čisto in zdravo.